Śniadanie z jajkiem to częsty motyw w naszej kuchni. Szakszuka z fetą to połączenie duszonych pomidorów, smażonych jaj przełamanych smakiem fety.
Co to znaczy szkaszuka? I czy zawsze szakszuka z fetą?
Szakszuka, czyli w skrócie warzywa z jajkiem to danie kuchni bliskowschodniej. Różne odmiany szakszuki spotkamy w basenie morza śródziemnego. Czy to wersja z mozarellą, czy z fetą, albo innym serem czy papryką – wszystkie są tak pyszne, że naprawdę, nie warto szukać po restauracjach albo czekać na wyjazd. Przeczytaj jak przygotować szakszukę i ciesz się wybitnym smakiem.
Według mnie, feta, połączona z duszonym pomidorem oraz jajkiem – to prawdopodobnie najlepsze połączenie jakie znam.
Przygotowanie szakszuki zajmuje ok. 10-15 minut. Warto pamiętać, aby wszystkie składniki były z dobrych źródeł. Z uwagi na smak, często używam pomidorów z puszki, ale w sezonie warto spróbować świeże pachnące pomidory.
Przepis na szakszukę z fetą
Jak zrobić szakuszkę z fetą? Z pewnością, super prosto i szybko.
Składniki (na dwie osoby):
- puszka pomidorów pokrojonych
- oregano ssuszone
- czosnek – jeden ząbek
- oliwa
- 4 jaja
- ser feta – ok. 30g
- papryczka chilli – opcjonalnie
- świeża kolendra lub natka pietruszki – opcjonalnie
Przygotowanie:
- Na rozgrzaną patelnię, wylać troszkę oliwy i podsmażyć posiekany czosnek. Za chwilę wylać pomidory i redukować ok. 8 minut. Chodzi o to, aby woda wyparowała, a pomidory zmiękły. Jeśli użyjesz świeżych pomidorów, pamiętaj aby je obrać i zetrzeć na grubej tarce.
- Opcjonalnie można dodać esencjonalnego sosu pomidorowego z czosnkiem lub tymiankiem. Dwie łyżki.
- Jeśli lubisz potrawy na ostro (ja bardzo;-), dodaj posiekaną papryczkę chilli.
- Do przygotowanych uduszonych pomidorów, wbij jaja. Trochę posól i posyp suszonym oregano. Przed wbiciem jaj, zwykle wlewam łyżkę oliwy. To zależy od konsystencji duszonych pomidorów. Jeśli mają tendencję do przypalenia, warto podlać oliwą.
- Całość smażyć pod przykryciem aż do momentu gdy żółtka otoczą się ściętym białkiem. Trwa to ok. 5-6 minut. Ważna sprawa, aby nie przeciągnąć smażenia. Żółtko ma być płynne, a białko ścięte
- Na koniec sypiemy pokruszoną fetę i opcjonalnie – posiekaną kolendrę lub natkę pietruszki.
Podsumowując, szakszuka różne ma oblicza. Z pewnością odnajdziesz w tej potrawie swój smak!