DAKOS – greckie grzanki z fetą i pomidorami

pieczona feta z miodem i sezamem Oliwowo
Pieczona feta z miodem i sezamem
28 grudnia 2021
perliczka w pomarańczach Oliwowo
Perliczka w pomarańczach z wolnowaru
29 grudnia 2021
dakos, greckie grzanki z fetą Oliwowo

Dakos, bruschetta, pa amb tomàquet, grzanka – różne nazwy ta sama idea. W Grecji, a właściwie na Krecie, dakos – greckie grzanki na sucharach paximadia podaje się z pomidorem i serem mizithra.

Dakos to świetna przekąska, czasem podawana w towarzystwie sałatki greckiej. Bezwzględnie należy spróbować oryginał, a ja zapraszam na odwzorowanie przepisu w domu.

Dakos – greckie grzanki czy sucharki?

Oryginalnie dakos podaje się na sucharkach paximadia. Można je przywieźć w bagażu, albo wyszukać w polskich sklepach. Mi osobiście bardzo odpowiada wariacja w temacie dakos, a mianowicie, często przygotowuję dakos na grzankach.

I jeszcze jedna sprawa. Na Krecie, w oryginalnych przepisach, do dakos używa się sera mizithra (biały, bardziej twarożek lekko słony). Ze względu na to, że feta jest bardziej dostępna w Polsce, używam jej i nie żałuję;-)

Ostatnia rzecz: dakos najlepiej smakują latem, gdy pomidory mają smak pomidora.

Przepis na dakos – greckie grzanki z fetą i pomidorami:

Składniki:

  • 2 bułki grahamki (lub paximadia)
  • oliwa
  • 2 pomidory świeże
  • tymianek świeży lub suszony
  • ser feta 100g

Przygotowanie:

  1. Bułkę (najlepiej grahamkę ale może to być też białe pieczywo), spryskać oliwą i zgrillować w piekarniku. Jeśli mamy pod ręką oryginalne paximadia – trzeba każdy sucharek lekko nawilżyć wodą. W innym przypadku nie da się ugryźć;-)
  2. Pomidory zetrzeć na tarce (bez skóry). Starte pomidory wyłożyć na sitko, tak aby pozbyć się namiaru cieczy (odsączony sok można wypić).
  3. Na przygotowane ciepłe bułki wyłożyć pomidory, pokruszyć fetę.
  4. Posypać tymiankiem i udekorować oliwką.

Często przygotowuję dakos na grzankach na letnie imprezy i podaję na zimno. Też dobrze smakują. Ważne tylko, żeby grzanka nie nasiąknęła pomidorem. Lepsza jest chrupka i trzeszcząca w zębach.